Zapalenie błony naczyniowej oka to nieprzyjemna przypadłość narządu wzroku, która może powodować chociażby do trwałej utraty widzenia. Jeśli tylko zauważysz ucisk oka czy oczu, lub przekrwienie, czy schorzenia ostrości widzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty – jednak nastaw się, iż może niezbędna będzie również konsultacja laryngologa, stomatologa, reumatologa, a chociażby ginekologa.
Sygnały zapalenia błony naczyniowej oka
1. mocne zaczerwienienie gałki ocznej
2. silny ucisk oka oraz okolic
3. światłowstręt
4. łzawienie
5. zaburzona ostrość widzenia
6. męty
Etiologie zapalenia błony naczyniowej oka
Zapalenie błony naczyniowej oka (Uveitis, ZBNO) to schorzenie o niejasnym pochodzeniu. Dzieli się je na stany zapalne o podłożu infekcyjnym i nieinfekcyjnym, czyli autoimmunologiczne zapalenia błony naczyniowej. Te ostatnie stanowią 70-90% wszelkich zapaleń błony naczyniowej w krajach rozwiniętych.
Elementami, jakie potrafią wywołać dolegliwość, potrafią również być uogólnione schorzenia:
1. reumatoidalne zapalenie stawów
2. cukrzyca
3. sarkoidoza
4. dolegliwości bakteryjne, jak np. gruźlica, kiła
5. zainfekowanie uczące się w pobliżu oczu, np. zapalenie zatok, dolegliwości zębów
6. dolegliwości odzwierzęce, pasożytnicze – np. toksoplazmoza, toksokaroza, kryptokokoza
7. przypadłość Crohna
8. wrzodziejące zapalenie okrężnicy
9. łuszczyca
10.półpasiec
11.borelioza
12.urazy
13.uszkodzenia syntetyczne
14.młodzieńcze zapalenie stawów
Elementy zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie błony naczyniowej:
1. zagraniczne podróże – ze powodu na związek z obcą mikroflorą
2. jedzenie surowego mięsa (toksoplazmoza)
3. kontakt ze zwierzętami
4. narkotyki – wykorzystywane dożylnie zwiększają ryzyko zakażeniem wirusem HIV, a tenże z kolei może doprowadzić do grzybiczego zapalenia błony naczyniowej oka połączonego z upośledzeniem odporności
5. nieodpowiedzialne życie seksualne – kiła czy HIV potrafią być etiologią dolegliwości
Zapalenie błony naczyniowej oka – leczenie
Leczenie ZBNO jest ogromnym wyzwaniem ze powodu na duży proces diagnostyczny oraz terapeutyczny. Obecnie dostępne formy leczenia pozwalają natomiast u większości mających na ograniczenie dolegliwości, a chociażby cofnięcie jej efektów pod warunkiem dobrze wcześnie podjętego leczenia oraz regularnego monitorowania stanu chorego. Kuracja w zapaleniu błony naczyniowej uzależniona jest z poziomu zaawansowania dolegliwości, jej procesie, rodzaju, a również z tego, lub wtóruje ona innej, podstawowej dolegliwości. Może się zdarzyć tak, iż będzie ona wykonywana przez kilkorgu innych specjalistów równocześnie – np. przez okulistę oraz nefrologa, przy czym, gdy etiologią zapalenia jest inna przypadłość, leczenie okulistyczne będzie tylko zachowawcze. W zapaleniu błony naczyniowej oka powszechnie daje się maści oraz krople do oczu z kortyzonem czy także z środkiem przeciwzapalnym. W zakażeniu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię, a wirusowym – środki przeciwwirusowe. Gdy do zapalenia błony naczyniowej doprowadza zaćma, leczeniem iż być tylko operacja. Jednym z powikłań, jakie potrafią się pojawić w następstwie zapalenia błony naczyniowej oka są zrosty pomiędzy tęczówką a soczewką, prowadzące do utraty wzroku. Żeby do nich nie dopuścić zajmuje się krople rozszerzające źrenice, a w trudniejszych zapaleniach tęczówki zastrzyki z kortyzonu pod spojówkę czy pastylki z kortyzonem. Tylko duże liczby tego zabiegu potrafią powstrzymać postępującą utratę wzroku.