Zabiegi laserem w okulistyce

Leczenie laserem jest obecne w naszej medycynie już od kilkudziesięciu lat. Z jego użyciem leczymy zmiany skórne, stany zapalne tkanek miękkich czy żylaki. Z powodzeniem jest on również stosowany w okulistyce, na której chcemy się tutaj skupić. Zobaczmy, w jakich sytuacjach leczenie laserem może pomóc naszym oczom.

Jakie wady możemy wyleczyć laserem?

Laseroterapia w okulistyce to jedna ze skuteczniejszych metod walki z powszechnymi chorobami wzroku, takimi jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Dzięki zastosowaniu leczenia laserem, chorzy mogą odzyskać pełną ostrość widzenia i całkowicie zrezygnować z noszenia okularów i szkieł kontaktowych. Laserowej korekcji wzroku mogą się poddać osoby, których wada znajduje się w zakresie -12 do +6 dioptrii oraz 6 dioptrii cylindra w przypadku astygmatyzmu.

Kto może poddać się laseroterapii?

Zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonywać u osób w niemal każdym wieku. Istotne jest, by wada była już ustabilizowana, dlatego zabiegu tego nie wykonuje się u osób poniżej 18 roku życia. Najlepszym okresem jest czas pomiędzy 21 a 45 rokiem życia, gdyż u niektórych osób wada stabilizuje się dopiero ok. 21 roku życia, a po 45 roku życia możemy doświadczać już objawów nadwzroczności starczej.

Nie zaleca się wykonywania zabiegu laserem:

  • u kobiet w ciąży,
  • u osób cierpiących na choroby oczu takie jak patologiczne zmiany na rogówce, choroby plamki żółtej, jaskra, zaćma,
  • u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne,
  • u chorych ze skłonnością do tworzenia się bliznowców,
  • u chorych na silne alergie.

Każdorazowo przed zabiegiem przeprowadzane jest badanie kwalifikujące, podczas którego wykonuje się szereg badań szczegółowych i rozmaitych pomiarów, które mogą mieć wpływ na ryzyko powodzenia zabiegu.

Metody leczenia laserowego

W leczeniu laserem chorób oczu stosuje się kilka różnych metod, do których wykorzystuje się lasery excimerowe i lasery femtosekundowe. Jedne z nich to metody powierzchniowe, inne zaś wewnątrz stromalne.

Jedną z najnowocześniejszych metod jest metoda WF Optimized, w której używa się obu rodzajów lasera. Ograniczeniem jej stosowania jest jednak zakres wady, bo można z jej pomocą usuwać jedynie wady od -7 do +2 dioptrii oraz 2 dioptrii astygmatyzmu. Przy większych wadach lepiej wybrać vDesign, który ma szersze spektrum wartości usuwanych wad.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o metodzie EBK, która należy do metod powierzchniowych. W niektórych schorzeniach oczu, które towarzyszą usuwanej wadzie, jest to metoda bezpieczniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here