Brak istotnych elementów mineralnych oraz witaminowych w jedzeniu powoduje niekorzystne zmiany w stanie paznokci. Paznokcie stoją się matowe, łamliwe, rozwarstwiają się oraz są podatne na rozmaite dolegliwości. Dodatkowo pojawiają się prążki oraz białe plamki na płytce paznokcia. Sposób, by paznokcie były dobre, jest więc jeden – dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość właściwych witamin, lub toż za sprawą zmian w diecie, lub suplementów witaminowych.
Witaminy na paznokcie – nacisk witamin
By być zdrowe paznokcie, należy często wykorzystywać terapię witaminową na paznokcie co najmniej przez 3 miesiące. Wyniki na paznokciach będą to długofalowe. Do ważnych witamin oraz elementów mineralnych, wzmacniających oraz odżywiających paznokcie, kwalifikuje się: wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę, kwas foliowy i krzem, cynk oraz magnez, a również nienasycone kwasy tłuszczowe.
•Wapń – niedostateczna jego ilość znaczy kruche paznokcie oraz chęć do łamania się, zadzierania, rozwarstwiania. Wprowadzenie do kuracji dodatkowych artykułów zawierających wapń nie jest skomplikowane. Wielkie pokłady znajdują się w artykułach mlecznych, ze ważnym uwzględnieniem mleka oraz serów żółtych. Rekomendowane jest liczniejsze sięganie po maślankę, która dodatkowo ma wielkie liczby naturalnych żywych bakterii.
•Żelazo – jest potrzebne dla mocnych paznokci. Utwardza strukturę paznokcia, przeciwdziałając nadmiernemu łamaniu się oraz rozwarstwianiu. Żelazo jest w mięsie czerwonym (zwłaszcza w wołowinie) i w zielonych warzywach: szpinak, szparagi, brokuły oraz zielony groszek.
•Witaminy z grupy B to panaceum na całe paznokcie. W szczególności należy wymienić tu: witaminy B1, B2 oraz B6. By zaspokoić deficyt tychże witamin na paznokcie, spożywaj ciemnozielone warzywa, np. cukinię, ogórki zielone, fasolę szparagową.
Deficyt witamin a paznokcie
Deficyt witamin na paznokcie oraz elementów mineralnych powoduje niezwykle duże zmęczenie płytki paznokciowej, zmniejszając jej wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne. Najważniejsza ozdoba naszych dłoni z czasem stoi się raczej defektem, który za wszelką cenę staramy się ukryć. Zniszczone oraz słabe paznokcie są również swego typu wyznacznikiem zdrowia naszego organizmu. Jest bowiem szereg sygnałów, na bazie których możemy podejrzewać u siebie niedobory pewnych witamin, i w ekstremalnych wypadkach także stany chorobowe. Dobrze zatem, żeby szczególnie długotrwałe lub pojawiające się szybko problemy z paznokciami skonsultować z dermatologiem. Jeśli specjalista wykluczy stan chorobowy, zaleci zapewne prawidłową suplementację kuracji. Gdy jednak uznamy, iż taka pomoc nie jest nam niezbędna, a potrzeba regeneracji paznokci wynika ze znanych nam etiologii, np. zdjęcia paznokci akrylowych czy żelowych lub również przebytej kuracji antybiotykowej – także winni wspomagać terapię pielęgnacyjną dostarczeniem właściwej dawki witamin.
Suplementy kuracji stworzone z wiedzą o dobrych oraz mocnych paznokciach mają w naszym składzie następujące witaminy oraz minerały:
1. witaminy – A, B1, B2, B6, B12, C, E, PP, H,
2. kwas pantotenowy oraz foliowy,
3. cynk,
4. jod,
5. żelazo,
6. ziele skrzypu polnego,
7. L-cysteina,
8. β-karoten.