Pod względem chemicznym botoks to nic innego niż oczyszczona toksyna botulinowa. Jest ona wstrzykiwana np. w okolice zmarszczek mimicznych. Powoduje to tymczasową blokadę acetylocholiny – ważnego neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za kurczliwość mięśni. Efektem zastosowania botoxu jest rozluźnienie potraktowanych w ten sposób komórek mięśniowych. Botox najczęściej stosuje się miejscowo na twarzy, szyj i dekolcie. Jego działanie pod względem wizualnym objawia się okresową neutralizacją głębokości zmarszczek.
Na czym polega zabieg wstrzyknięcia botoxu?
Podczas zabiegu wykwalifikowany specjalista wstrzykuje starannie dobraną dawkę botoksu na obszarze gdzie występują zmarszczki mimiczne. Efekt jest natychmiastowy. Procedura trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Zabieg w większości przypadków jest bezbolesny zarówno podczas jego trawa, jak i po zakończeniu. Bardziej wrażliwe osoby mogą skorzystać ze specjalnej maści przeciwbólowej.
Dzięki wstrzyknięciu botoxu, skurcz okolicznych mięśni, który odpowiada w dużym topniu za widoczność zmarszczek zostaje zneutralizowany. Porażone mięśnie przechodzą w stan rozkurczu na okres od pół roku do ośmiu miesięcy. Przez ten okres czasu mięśnie, na które działa toksyna botulinowa pozostają w stanie spoczynku. Dzięki temu skóra twarzy wygląda naturalnie i co ważne – znacznie młodziej.
Gdzie i w jakich przypadkach można stosować botox?
Botox stosuje się w celu zminimalizowana estetycznych mankamentów zmarszczek mimicznych twarzy. Może służyć także do spłycenia bruzd na szyj oraz jej optycznego zwężenia.
Stosuje się go także w celach estetycznych do:
- usuwania zmarszczek na czole,
- niwelowania głębokich bruzd między brwiami,
- podnoszenia opadających powiek,
- podnoszenia kącików ust,
- zmniejszania zmarszczek tzw. kurzych łapek dookoła oczu,
- zmniejszania widoczności zmarszczek dookoła ust charakterystycznych dla osób palących,
- odmładzania rejonu szyi i dekoltu.
Botox nie tylko na zmarszczki
Co bardzo ciekawe, toksyna botulinowa posiada także inne zastosowania. Jest stosowana jako środek przeciw nadmiernej potliwości. W takim wypadku jest wstrzykiwana pod pachy lub inne obszary dotknięte problemem. Powoduje to częściowe porażenie nerwów, które w efekcie w mniejszym stopniu pobudzają gruczoły wydzielające pot. Botox można także zastosować do zmniejszenia napięć w obrębie mięśni czaszki, a tym samym zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować u niektórych osób częstotliwość i siłę występowania bólów głowy o podłożu migrenowym.
Więcej informacji nt. zabiegów do poczytania na stronie internetowej gabinetu medycyny estetycznej Le Spa pod adresem www.lespa.pl.