Probiotyk na jelita

Probiotyk na jelita to coraz bardziej popularny suplement diety. Czy wiesz, dlaczego warto go stosować i kiedy można to robić? Probiotyk na jelita może być naprawdę pomocny w zadbaniu o równowagę flory bakteryjnej jelit. Dowiedz się, w jaki sposób zatroszczyć się o swój mikrobiom.

Flora bakteryjna – co to takiego?

W naszych jelitach znajdują się tryliardy bakterii i innych mikroorganizmów. Każdy dorosły człowiek ma ich w swoim przewodzie pokarmowym około 2 kg! To właśnie flora bakteryjna, w której skład wchodzą zarówno bakterie korzystnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i takie, które w pewnych warunkach mogą powodować rozwój choroby. Bakterie korzystnie oddziałujące na układ trawienny i nasze zdrowie to bakterie probiotyczne.

Powinny one mieć liczebną przewagę nad innymi mikroorganizmami zasiedlającymi jelita i być w dobrej kondycji, by skutecznie wykonywać swoją pracę i dbać o zdrowie naszych jelit. Pamiętajmy: zdrowie jelita to dobra odporność i lepsza kondycja całego organizmu.

Probiotyk na jelita – kiedy warto go stosować?

Probiotyk na jelita to suplement diety zawierający szczepy żywych bakterii probiotycznych, głównie bakterii fermentacji mlekowej. W niektórych przypadkach może okazać się bardzo przydatny. Probiotyk na jelita jest wskazany przede wszystkim po antybiotykoterapii oraz po nieprzyjemnościach jelitowych.

W takich sytuacjach osłabiona zostaje dobroczynna flora bakteryjna jelit i zaburzona równowaga między mikroorganizmami korzystnie wpływającymi na nasze zdrowie i patogenami. Probiotyk pomoże uzupełnić zubożałą lub wyjałowioną mikroflorę i tym samym korzystnie wpłynie na jej funkcjonowanie.

Jak zadbać o florę bakteryjną jelit za pomocą diety?

Naturalnie bakterie probiotyczne znajdują się w wielu produktach spożywczych. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju kiszonki (kiszona kapusta, kiszone ogórki, buraki, kimchi) oraz przetwory mleczne poddane fermentacji (kefir, maślanka, jogurt naturalny, zsiadłe mleko). Znajdziemy je także w zakwasie chlebowym i buraczanym.

Aby flora bakteryjna była w dobrej kondycji, bakterie probiotyczne muszą zostać odpowiednio odżywione. Pożywienie dla nich to tak zwane prebiotyki, czyli węglowodany złożone, które nie są rozkładane przez enzymy trawienne w układzie pokarmowym.

Są to przede wszystkim fruktooligosacharydy, skrobia oporna i inulina. Ich naturalne źródła to głównie warzywa i owoce, a także ziarna zbóż i miód. Jeśli więc chcemy zadbać o florę bakteryjną jelit, jedzmy pomidory, ziemniaki, czosnek, cebulę, makarony i pieczywo pełnoziarniste, kasze, płatki śniadaniowe, a także banany, cykorię i na przykład topinambury. Taka dieta korzystnie wpłynie na zdrowie naszych jelit i całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here