cytologia

Badania cytologiczne to badania ginekologiczne, które mają na celu sprawdzenie stanu zdrowia narządów rodnych i płciowych. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne. Jednak wciąż mała grupa kobieta się na nie decyduje.

Niekorzystne wyniki badania cytologicznego

Często nasze obawy są znacznie większe niż samo schorzenie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty i kontrole u lekarza. Kiepskie wyniki nie muszą od razu oznaczać choroby w zaawansowanym stadium. Możliwe, że to dopiero początek choroby. Każde wcześniejsze wykrycie zagrożenia, skutkuje możliwością podjęcia się leczenia natychmiastowo. Czasami oznacza, że próbki podane do badania należy pobrać ponownie aby jeszcze raz dokonać prawidłowej analizy. Mogą one również wskazywać na obecność komórek przednowotworowych ale i w tym wypadku trzeba zachować spokój. Niewielkie zmiany mogą samoistnie ustąpić i nie będą zagrażać twojemu życiu czy zdrowiu.

Regularne wykonywanie cytologii pozwoli szybko zdiagnozować raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Badania cytologiczne wykryją wszystkie zmiany nowotworowe, dzięki czemu od razu będziesz mogła rozpocząć terapię.

Mój wynik badania cytologicznego – kiepska „trójka”

Wynik badania zakwalifikował się do grupy 3? Wymazy cytologiczne klasyfikuje się według pięciostopniowej skali Papanicolaou oraz TBS (opisowy system Bethesda). Jeżeli znalazłeś się w grupie 3, 4 oraz 5 wtedy wyniki badan cytologicznych uznawane są za nieprawidłowe.

Cytologiczna „trójka” informuje o obecności komórek przednowotworowych. Cytologia „3a” wskazuje na stan zapalny, natomiast „3b” na etap przednowotworowy. Cytologiczna „czwórka” – to grupa nowotworów przedinwazyjnych a cytologiczna „piątka” – to inwazyjny rak szyjki macicy.

niekorzystne wynki badania cytologicznego - co oznacza

Przynależność do 3 grupy to sygnał ze strony organizmu sugerujący pojawienie się komórek dysplastycznych na szyjce macicy. Cytologiczna „trójka” wskazywać może także na stany zapalne śluzówki szyjki macicy, wywołane m.in. przez bakterie, wirusy lub pierwotniaki. W takich przypadkach lekarz może zlecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Jednym z nich jest kolposkopia – dzięki temu badaniu ginekolog dokładnie przyjrzy się powierzchni szyjki macicy, zbada jej górną i dolną część; dodatkowo także oceni czy zmiany chorobowe dotknęły pochwy oraz sromu.

W zależności od przypadku ginekolog może pobrać wtedy próbki tkanek, które poddane zostaną dalszej, szczegółowej analizie. Jeżeli przyczyną złych wyników cytologii był toczący się stan zapalny, możesz być spokojna. Po zastosowaniu antybiotykoterapii wszystko wróci do normy, łącznie z kolejnymi wynikami badań cytologicznych.

Mniej na uwadze to, że zlekceważony nawet niegroźny stan zapalny może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu.

Cytologię wykonuj co najmniej raz, dwa razy w roku. Zachęć do badania również inne kobiety, zabierz ze sobą swoją mamę, siostrę, przyjaciółkę, koleżankę z pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here