Blizny to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim powód dyskomfortu psychicznego, obniżenia samooceny i pewności siebie. Dziś nie są jednak wyrokiem – nowoczesne metody leczenia nie tylko zmniejszają ich widoczność, ale i pozwalają na ich całkowite usunięcie. Jedną z najbardziej polecanych jest laserowe usuwanie blizn.
Jak dochodzi do powstawania blizn?
Blizny powstają z różnych powodów. Wyróżnić można ich kilka rodzajów – do najczęściej spotykanych należą blizny pooperacyjne, pourazowe, a także powstałe na skutek różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych, najczęściej trądziku młodzieńczego.Niezależnie od czynnika, który doprowadził do powstania blizny, mechanizm jej tworzenia jest zawsze taki sam. Dochodzi do naruszenia skóry właściwej, a w procesie gojenia do jej zgrubienia i zaczerwienienia. Skóra staje się twarda, różowawa, mniej elastyczna, pozbawiona zakończeń nerwowych. Często znacznie odróżnia się od zdrowej skóry, przez co blizny, zwłaszcza w widocznych miejscach, są powodem zakłopotania i psychicznego dyskomfortu.
Laserowe usuwanie blizn – szybkie, nieinwazyjne i skuteczne
Jak pozbyć się blizn? Dawniej dostępne metody wiązały się z leczeniem operacyjnym, były bolesne, a efekty były dalekie od oczekiwanych. Jednakże rozwój medycyny przyniósł nowe, znacznie bardziej efektywne narzędzia w leczeniu tkanki bliznowatej, takie jak laser. Laserowe leczenie blizn jest przede wszystkim mało inwazyjne. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest niebolesny. Może być przeprowadzony u pacjentów z bliznami po trądziku, wypadku albo operacji. W trackie zabiegu lakier frakcyjny zostaje nakierowany na zmienioną skórę, a jego światło wnika wgłąb tkanek, stymulując je i powodując odtwarzanie zdrowej, dobrze unerwionej skóry. To leczenie, które nie niesie za sobą ryzyka, a daje świetne efekty – pozwala na usunięcie nawet głębokich, rozległych zmian skórnych.
Gdzie wykonać laserowe usuwanie blizn?
Usuwanie blizn laserem frakcyjnym jest coraz bardziej dostępne. Zabiegi wykonuje wiele klinik oraz gabinetów medycyny estetycznej. Przy wyborze miejsca leczenia, warto zwrócić uwagę zarówno na kompetencje personelu, jak i na rodzaj używanego sprzętu – im bardziej nowoczesny, tym mniej inwazyjne i bardziej efektowne będzie leczenie. Trzeba też pamiętać, że przed wykonaniem laserowego usuwania blizn, pacjent powinien przejść wstępną kwalifikację – przeciwwskazaniami do użycia lasera są ciąża, karmienie piersią, zaburzenia krzepnięcia czy choroba nowotworowa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki