Wiele osób się zastanawia, czy w przypadku cery trądzikowej można stosować peelingi. Dermatolodzy przekonują jednak, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a wręcz jest to pożądane, ponieważ taki zabieg zmniejsza ujścia gruczołów łojowych. Nadmierny łojotok jest bowiem głównym problemem powstawania trądziku. Wspomniany już peeling ponadto wygładza skórę oraz poprawia jej koloryt.
Jest więc jednym z istotniejszych elementów całej pielęgnacji cery obarczonej trądzikiem. Obawy o możliwości korzystania z takich preparatów i zabiegów wywodzą się prawdopodobnie z tego, że cera trądzikowa należy do wrażliwych, podatnych na podrażnienia typów skóry. Jednak prawidłowo wykonany peeling nie powinien nikomu zaszkodzić.
Należy jedynie zwrócić uwagę w trakcie pielęgnacji na to, aby wykonywać go delikatnie i starannie, w przeciwnym razie mogą powstać kolejne podrażnienia skóry, a trądzik bardziej się rozprzestrzeni. Mimo wszystko warto jest stosować go codziennie.
Kiedy używać peelingu do cery trądzikowej?
Każdy typ skóry ma swoje wymagania i oczekiwania, ale w każdym przypadku usuwanie martwego naskórka jest konieczne. Należy to robić według odpowiednich kryteriów, ponieważ każdy typ cery będzie reagował inaczej. Na przykład, gdy zbyt często wykonuje się peeling na skórze tłustej, może ona ulec przesuszeniu. Trzeba więc pamiętać, aby kupując peeling szukać takiego, który jest przeznaczony do konkretnego rodzaju cery.
Peelingi domowej roboty
Kiedy skóra źle znosi peelingi zakupione w sklepach, można spróbować domowych sposobów. Są one łagodniejsze , przez co też bezpieczniejsze. Z pewnością skóra lepiej przyjmie zawarte w nich składniki wywodzące się z naturalnych źródeł. Dodatkowym atutem jest fakt, iż peelingi domowej roboty powstają ze znacznie tańszych produktów, aniżeli ich chemiczne odpowiedniki dostępne głównie w salonach kosmetycznych. Można zatem osiągnąć pożądane efekty zdecydowanie niższym kosztem.
Peeling kawowy
Do jego wykonania potrzebne będą: zmielona kawa, cukier i oliwa z oliwek. Opcjonalnie można dodać krem do cery wrażliwej, bądź trądzikowej. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie gotowy peeling nałożyć na twarz i wykonać masaż delikatnymi, okrężnymi ruchami. Peeling powinien mieć dosyć gęstą konsystencję, aby jego nadmiar nie spływał z twarzy. Nie należy trzymać go zbyt długo. Po wszystkim można zmyć zmyć peeling letnią wodą.
Peeling z płatków owsianych
Do celów stworzenia tego rodzaju peelingu potrzebne są: płatki owsiane, miód naturalny, sok z cytryny, cukier i ewentualnie oliwa z oliwek. Ta metoda jest dobra nie tylko ze względu na złuszczenie naskórka, ale dodatkowo rozjaśnia ona skórę, nawilża i odżywia.
Peeling z zieloną herbatą
Składniki: cukier, ekstrakt z zielonej herbaty, awokado, olejek migdałowy. Awokado należy zgnieść i wymieszać z pozostałymi składnikami. Tak jak w poprzednich przykładach, trzeba bezwzględnie pamiętać, by peeling był wykonywany powoli i krótko, żeby nie wywołać podrażnień.
O czym należy pamiętać?
Ważne jest, by nie wykonywać peelingu, gdy cera jest już podrażniona lub krosty są popękane. Można wtedy tylko bardziej zaszkodzić skórze. Po skończonym zabiegu dobrze jest też nałożyć krem nawilżająco-łagodzący lub tonik, które mają na celu złagodzić działanie peelingu. W następnej kolejności po całkowitym wchłonięciu takiego preparatu można zaaplikować środki przeciwtrądzikowe.