Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, która dotyka coraz większą ilość społeczeństwa. U większości ludzi zaczyna się od niewinnego picia z różnego rodzaju powodów. Najczęściej są nimi zmęczenie, zmartwienia, stres czy potrzeba wyluzowania. Jednakże tego rodzaju radzenie sobie z problemami może przerodzić się w ciężkie uzależnienie. Jak poznać alkoholika? Jakie symptomy występują przy nałogu? Jak wyjść z alkoholizmu?
Osoba uzależniona często wyjawia zewnętrzne objawy. Są nimi zarówno różnego rodzaju zmienione zachowania, jak również widoczne fizyczne syndromy.
Jeśli u członka rodziny lub osoby bliskiej da się zauważyć cechy takie jak: brak koncentracji, drażliwość, wycofanie, nadmierne kłamanie czy oszukiwanie, drżenie rąk, zaczerwienioną twarz czy wysokie ciśnienie krwi, może być to oznaką uzależnienia od alkoholu. Choroba ta często zaskakuje same osoby pijące. One same nie umieją przyznać się do pociągu do picia, jak również nerwowo reagują na różnego rodzaju próby pomocy. Czy i jak zatem leczyć tego rodzaju dolegliwości?
Jak przestać pić alkohol?
Głównym krokiem w kierunku terapii jest poznanie i zdiagnozowanie tego problemu. Osoba uzależniona powinna świadomie przystąpić do terapii, jak również z chęcią z niej korzystać. Powinna oddać się w ręce specjalistycznych ośrodków od uzależnień. Tam pod okiem fachowców poddać się terapii grupowej lub indywidualnej. Zazwyczaj tego rodzaju ośrodki prowadzą zamknięte oddziały, na których należy spędzić kilka tygodni.
Początkowa faza leczenie to detoksykacja czyli oczyszczenie organizmu. Podczas leczenia bardzo ważne s a rozmowy z psychologiem, który pokazuje nową drogę życia, uczy, jak radzić sobie z pokusą oraz nałogiem. Kolejna bardzo ważną fazą leczenia jest terapia ambulatoryjna. Pacjent zostaje wypuszczony do domu i to właśnie tam czeka go najcięższa część leczenia. Musi sobie sam poradzić w codziennym świecie i życiu. Pacjent jednak nie może zapominać o spotkaniach z terapeutą oraz regularnym wsparciu innych osób. Warto zgłosić się na cotygodniowe mitingi dla uzależnionych.
Jak przestać pić alkohol nie stawiając się na odwyk?
Innym rozwiązaniem jest wszycie Esperalu. Wszywka ta ma za zadnie zatruć organizm po dostaniu się do niego alkoholu. Zmusza to pijącego do ciężkich przeżyć i wymiotów i złego samopoczucia. Dzięki temu organizm sam odrzuca alkohol ułatwiając choremu przejście przez odwyk. W leczeniu chorego powinna wspierać rodzina i bliscy. Muszą oni również kontrolować i sprawdzać postępy osoby uzależnionej.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-wyjsc-z-alkoholizmu-jak-pomoc-alkoholikowi-wyjsc-z-nalogu/