Miłośnicy sportów zimowych, trekkingowych wycieczek, wspinaczki czy po prostu podróży wiedzą jakie znaczenie ma dobra odzież i bielizna termoaktywna. Zapewnia odpowiednią wentylację, chłonie wilgoć i zwyczajnie jest wygodna i komfortowa. A byłoby już szczytem marzeń jeśli miałaby jeszcze pozytywnie wpływać na zdrowie.
Owce na wagę złota
Wzgórza Nowej Zelandii to zapewne marzenie niejednego podróżnika. Dzika natura, bujna zieleń i bezkresny ocean – niczym prawdziwy raj na ziemii. Tam właśnie zamieszkuje cenna rasa owiec zwanych merynos. Cennych za sprawą swojego wyjątkowego runa. Zwierzęta te żyją w bardzo charakterystycznych warunkach, gdyż latem temperatury osiągają tam powyżej 30ºC, natomiast zimą spadają do -30ºC. Przystosowując się do takiego klimatu wyhodowały runo, które zapewnia im przetrwanie. Stąd jest ono niezwykle gęste, a pojedyncze włókna są cienkie i delikatne. Okazuje się, że im włókno cieńsze tym bardziej cenne. Podobno grubość włókna merynoskiego sprawia, że przypomina ono pajęczą sieć. Dodatkowo włókna te są jeszcze karbikowane, co sprawia, że są bardzo sprężyste i elastyczne, ale też czyni to je bardziej trwałymi. Ciekawostką jest to, że jeden dorosły osobnik tej rasy wytwarza nawet 18 kg wełny rocznie dzięki temu, że runo nie przestaje samoistnie rosnąć. Nie mogło więc stać się inaczej i wełna pozyskiwana od tych owiec została doceniona w przemyśle tekstylnym. Dzięki obróbce technologicznej włókna tego runa można łączyć z włóknami syntetycznymi tworząc dzianiny doskonale nadające się do produkcji odzieży termoaktywnej. Zimą zatrzymuje ona ciepło przy skórze, a latem chłodzi i wentyluje.
Wyjątkowe cechy wełny merynosów
Termoaktywna bielizna z wełny merynosów będzie cechowała się tym, że bardzo dobrze wchłonie wilgoć. Wełna tych owiec chłonie wilgoć nawet w ilości, która stanowi do 35% jej masy. Włókna wełny mają pory, przez które wilgoć przenika. Woda zatem na powierzchni tych włókien odparowuje, a nie wnika. Z tego wynika to zjawisko, że ubranie jest wilgotne, a człowiek czuje się suchy.
Równie ważną termoregulacyjną właściwością wełny jest przewiewność niezależnie od grubości materiału. Łuski znajdujące się na włóknach tworzą pory, które ułatwiają wymianę powietrza.
Zaletą ubrań i bielizny z tej wełny jest również fakt, że nie wymaga ona częstego prania. Wynika to z tego, że wełna samoczynnie regeneruje się w kontakcie z tlenem. Generalnie wełna merynosów ze względu na dużą zawartość naturalnych tłuszczów trudniej się brudzi, a jeśli już się zabrudzi to łatwo się ją czyści.
Istotne znaczenie ma wyjątkowa elastyczność ubrań, dzięki której latami nie deformują się, nie rozciągają. Należy podkreślić też fakt, że ubrania z tej wełny są bardzo miłe dla skóry, co największe znaczenie ma w przypadku dzieci.
Należy również zwrócić uwagę na to, że wełna merynosów jest materiałem ognioodpornym oraz nie topi się ona w warunkach wysokiej temperatury. Wełna ta to również materiał, który ulega biodegradacji ze względu na to, że jest całkowicie naturalny.
Właściwości prozdrowotne
Poza wymienionymi funkcjonalnymi cechami okazuje się, że wełna merynosów może też pozytywnie wpływać na zdrowie. Chodzi tu o dobroczynny wpływ na układ nerwowy czy bóle stawów i kończyn, dzięki procesowi zobojętniania jonów dodatnich. Mikromasaż włóknami wełny wspiera prawidłowe ukrwienie komórek i poprawia krążenie. Natomiast obecność lanoliny, powlekającej każde włókno wełny, sprawia, że ogranicza się wnikanie zabrudzeń, a tym samym ubrania nie kumulują kurzu i potu. Samooczyszczające się łuski na powierzchni włókien sprawiają, że eliminuje się nieprzyjemny zapach potu, a jednocześnie utrzymuje się środowisko wrogie bakteriom. Istotne jest, że bielizna z wełny merynosów cechuje się zdolnościami antyalergicznymi, antystatycznymi oraz antybakteryjnymi. Nie wywołuje podrażnień skóry, dlatego polecana jest szczególnie dzieciom i alergikom. Dzięki tym cechom wełnę wykorzystuje się do produkcji otulaczy dla dzieci.
Podsumowując, stosowanie bielizny z wełny merynosów zapewnia właściwości termoregulacyjne i zachowuje maksymalny komfort. Bielizna nawet przy długotrwałym wysiłku utrzymuje uczucie suchości, utrzymuje komfort cieplny i pomaga w podtrzymaniu stałej temperatury ciała. Chroni zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem.