Bóle głowy jest najczęściej występującym rodzajem bólu wśród społeczeństwa. Potrafi on zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a dodatkowo utrudnia nam wykonywanie prostych, codziennych czynności. Bóle głowy dzielimy na dwie grupy:
* bóle głowy pierwotne – których przyczyna jest nieznana, pojawiają się i znikają
* bóle głowy wtórne – są objawem choroby lub powikłaniem po przebytym urazie głowy
Bóle głowy i jego źródło
Wart jest wiedzieć, że nawracające bóle głowy najczęściej spowodowane są zaburzeniami ze strony układu krwionośnego. Pod wpływem stresu w naszym organizmie wzrasta poziom tak zwanego kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego wynikiem jest na przykład nagły skok ciśnienia i przyspieszenie bicia serca. Reakcją naszego organizmu na zwiększoną ilość tego hormonu jest przede wszystkim poszerzanie tętnic, żył i naczyń włosowatych. Stąd właśnie biorą się bóle głowy.
Może być on także związany z innymi dolegliwościami takimi jak na przykład: stanem zapalnym zębów, zatruciem organizmu toksynami, schorzeniami kręgosłupa. Są to oczywiście niegroźne schorzenia, i leczymy je objawowo. Niestety pojawiają się tez takie, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Do takich chorób należy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Kiedy należy udać się do lekarza
Bóle głowy dość często świadczą o poważnej chorobie. Sygnałem do konsultacji z lekarzem powinna być dla nas sytuacja gdzie nie pomagają nam żadne tabletki przeciwbólowe.
Do grupy chorób neurologicznych najczęściej zaliczamy:
* nerwobóle nerwu trójdzielnego czyli tak zwana rwa twarzowa –charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem, są one krótkotrwałe jednak nawracające.
*neuralgia „Arnolda” – są to nerwobóle potyliczne, bóle promieniują zazwyczaj od tyłu głowy i górnej części karku, przechodzą przez okolicę ciemieniową aż do czoła.
*migrena –charakteryzująca się ona nagłymi, napadowymi, jednostronnymi bólami głowy. Dodatkowymi dolegliwościami są: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i problemy ze słuchem.
*zapalenie zatok – jest to przede wszystkim infekcja wywołana przez wirusy Jej typowym objawem jest dokuczliwy ból głowy, który występuję najczęściej przy pochylaniu się. Dodatkowo pojawiają się też nudności, bóle zębów, obrzęk policzka, ropna wydzielina z nosa.
*guzy mózgu – oprócz porannych mdłości i bólu głowy, pojawiają się także napady epileptyczne, porażenia części ciała i zaburzenia widzenia.
Co wywołuje bóle z tyłu głowy?
Ból taki może świadczyć o hipertonii czyli tak zwanej chorobie nadciśnieniowej. Nieleczenie go może powodować zaburzenia prawidłowej pracy na przykład: mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny mózgu. Bóle głowy te są zazwyczaj pulsujące i napięciowe. Najlepiej będzie więc w takim wypadku zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, jeśli bóle się pojawią a ciśnienie będzie dużo wyższe to koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. Jeżeli takie bóle towarzyszą grypie czy migrenie wtedy wystarczy zażyć tabletkę przeciwbólową.