Czym są i jak powstają tłuszczaki?
Tłuszczaki to łagodne nowotwory. Jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z tkanki tłuszczowej. Nie należy się ich obawiać. Cechują się przede wszystkim, tym, że są bezbolesne, formują się pod skórą, często możliwe jest ich poruszanie, są miękkie w dotyku.
Większość tego typu zmian jest mała i nie sprawia dyskomfortu w codziennym egzystowaniu. Zdarzają się jednak większe tłuszczaki, osiągające od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy i wagę paru kilogramów. Wówczas ich obecność może być znacznie bardziej uciążliwa. Kiedy tłuszczak naciska na narządy wewnętrzne powodując ból, tudzież ogranicza możliwość pełnego zakresu ruchu, wtedy lekarz decyduje o konieczności jego wycięcia. W większości jednak tego typu łagodne nowotwory pozostawia się, bez konieczności leczenia. Innym powodem usunięcia zmian tłuszczowych mogą być względy estetyczne.
Gabinety medycyny estetycznej nierzadko przyjmują pacjentów, którym obecność tłuszczaka uprzykrza życie. Zabiegi związane z usunięciem podobnych zmian nie są inwazyjne, jednak jak przy każdej operacji istnieje ryzyko powikłań. Jeśli nie ma rażącej konieczności, wówczas lepiej pozostawić tłuszczaka i nie ingerować. Każda ingerencja ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, dlatego lepiej ograniczyć ją do minimum. W przypadku pojedynczych zmian możliwy jest zabieg usunięcia guzka przy znieczuleniu miejscowym. Czasami konieczne jest leczenie steroidami, za pomocą ostrzykiwania. Takie leczenie powoduje stopniowe zmniejszanie się zmian tłuszczowych, nie prowadzi jednak do ich całkowitego wyeliminowania, jak to się dzieje podczas zabiegu wycięcia tłuszczaka.
Tłuszczaki nie mają zdolności do tworzenia przerzutów odległych, najczęściej zlokalizowane są w obrębie tkanki podskórnej. Nieznane są przyczyny powstawania tych łagodnych w swej strukturze guzów. Tłuszczaki mogą przyjmować różne kształty i mieć zróżnicowaną budowę histopatologiczną. Do najczęstszych form należą: tłuszczaki, mięsakotłuszczaki, naczyniakotłuszczaki, tłuszczaki wielopostaciowe, myelolipoma, czy ziomowiak i lipoblastoma – których występowanie charakterystyczne jest u niemowląt i małych dzieci.
Tłuszczaki – występowanie
Klasyczne tłuszczaki rzadko występują u osób młodych. Okresem w którym najczęściej tego typu zmiany się ujawniają jest czas między czterdziestym, a sześćdziesiątym rokiem życia, ponadto tłuszczaki są dość częstą przypadłością i w mniejszym lub większym stopniu występują u 1% populacji. Dużo pacjentów skarżących się na tłuszczaki przeszło wcześniej inną chorobę nowotworową.
Rozpoznanie zazwyczaj ogranicza się do wywiadu lekarskiego z pacjentem i badania fizykalnego, czasami w odosobnionych przypadkach konieczne jest skierowanie na badanie ultrasonografem, tudzież biopsję chirurgiczną.
Jeśli masz wątpliwości co do zmian tłuszczowych nie zwlekaj, już dziś umów się na wizytę ze specjalistami z Aestetic Clinic w Poznaniu. Wszystkie niezbędne informacje, oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie: wrosinski.pl.