miażdzyca

Miażdżyca to jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych. Inaczej mówiąc jest to przewlekły stan zapalny ścian naczyń krwionośnych, któremu towarzyszy odkładanie blaszki miażdżycowej. Podczas przebiegu choroby dochodzi do złożenia światła naczyń, co w rezultacie prowadzi do niedokrwienia narządów czy kończyn dolnych. Powikłaniem po tego typu chorobie może być zawał serca lub udaru mózgu. Czym dokładnie jest miażdżyca znak zapytania i jakie są jej przyczyny? Co możemy zaliczyć do jej objawów? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/miazdzyca-u-kogo-moze-wystapic-w-jaki-sposob-sprzyja-rozwojowi-chorob-serca/ 

Co to jest miażdżyca? 

Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje średnie oraz duże tętnice. Podstawy tej choroby leżą u miejscowe kulminacji związków lipidowych wśród błąd w naczyń krwionośnych. Przy powstawaniu blaszki miażdżycowej powstaje stan zapalny, następuje przebudowa oraz pogrubienie ścian naczyń, a także zmniejszenie ich elastyczności i znaczne zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnicy. 

Jakie są przyczyny miażdżycy? 

Do przyczyn sprzyjających rozwojowi blaszki miażdżycowej możemy zaliczyć kilka czynników. Związane są one przede wszystkim z niewłaściwym stylem życia, a do najważniejszych czynników możemy zaliczyć: 

  • otyłość, 
  • cukrzycę, 
  • nadciśnienie, 
  • siedzący tryb życia, 
  • niewłaściwie zbilansowaną dietę, 
  • palenie papierosów, 
  • zbyt wysoki poziom trójglicerydów, 
  • podwyższony poziom cholesterolu LDL i obniżony poziom cholesterolu HDL. 

Inne czynniki ryzyka to również wiek, płeć oraz występowanie przypadków miażdżycy w rodzinie (uwarunkowanie genetyczne). 

Objawy miażdżycy 

Sposób, w który objawia się miażdżyca, zależy przede wszystkim od tego, jakie naczynia obejmuje proces miażdżycowy. 

Takie objawy zazwyczaj pojawiają się w przypadku, kiedy zamknięte zostaje przynajmniej 50% światła naczynia. Wówczas blaszka miażdżycowa pojawia się w obrębie naczyń wieńcowych które unaczynia ją serce, a w rezultacie dochodzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Pojawiają się również objawy takie jak zmęczenie, duszności, łatwa męczliwość, ból w klatce piersiowej czy osłabienie siły nóg. Początkowo nogi osłabiony są podczas chodzenia, a w miarę postępu choroby, również spoczynku. 

Kiedy miażdżyca obejmuje tętnice szyjne oraz kręgowe, które zaopatrują w krew-mózg, pojawiać się mogą zawroty i bóle głowy. Ponadto może pojawić się dezorientacja, a nawet przejściowe niedowłady. Inne objawy miażdżycy to również niewydolność nerek i nadciśnienie. 

Zobacz też: http://www.med-online.pl/udar-mozgu-czym-jest-jakie-sa-jego-przyczyny-i-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here